В последно време бягането се превърна в популярен вид тренировка за по-топлото време на годината. Не е удивително – това е универсален и достъпен начин да намалиш килограмите и да направиш тялото си по-стегнато. Но за този вид спорт съществуват и някои ограничения. Той е категорично противопоказан, ако имате:
– Симптоми на исхемична болест на сърцето, основно стенокардия /болка в гърдите при физическо натоварване/. Трябва срочно да си направите консултация при кардиолог.
– Неотдавна прекарани инсулт, инфаркт на миокарда, операции. В тези случаи най-правилно е да практикувате лечебна физкултура под контрола на кардиолог.
– Вродени сърдечни пороци.
– Хипертрофия на сърцето и други прогресиращи сърдечни заболявания.
– Тежка сърдечна аритмия и сърдечна недостатъчност.
– Лошо контролирана с лекарства хипертонична болест.
– Форми на диабет с резки промени в нивото на кръвната глюкоза, други ендокринни заболявания, напр. тиреотоксикоза.
– Епилепсия.
– Високостепенно затлъстяване.
– Глаукома и високостепенна миопия /късогледство/.
– Тежки заболявания на ставите и гръбначния стълб.
– Инфекциозни заболявания в стадий на изостряне /включително грип и остри вирусни инфекции/ и в периода на възстановяване.
– Заболявания на бъбреците и пикочо-половата система.
Ако нямате посочените заболявания, почвайте да бягате. По-добре е все пак предварително да се консултирате с лекар. Започнете с неголеми натоварвани не по-често от три пъти седмично. Всяко движение в повече е полезно, но тренировки по-кратки от 40 минути не изгарят мазнините. Продължителността, разстоянието и броя седмични тренировки могат да се увеличат след 2-3 месеца. За това време ставите, връзките и мускулите ще укрепнат и рискът от травми ще намалее. Натоварването трябва да е строго индивидуално, движението да предизвиква удоволствие, а не болка. Пулсът трябва да е 70-75% от максималния /изчислява се като от 220 извадите вашите години/.
Някои препоръки, за да се сведе до минимум риска от травми и заболявания:
– Всяка тренировка започвайте и завършвайте с контрол на пулса. Той трябва да се върне към изходната си честота след 5 минути отдих.
– Преди бягането загрейте добре с упражнения за мускулите и ставите на краката, не разчитайте, че бягането ще свърши тази работа.
– Редувайте бягане с различна интензивност и ходене.
– По възможност бягайте по пружинираща настилка, а не по асфалт.
– При бягане не вдигайте високо краката, крачките трябва да бъдат малки.
– При поява на болка или дискомфорт в краката, гърба и особено в гърдите прекратете натоварването.
Ако поради здравословни и други причини бягането не е за вас, не се отчайвайте и намерете други начини да увеличите физическата си активност. Изборът не е малък: плуване, колоездене, водна аеробика, и най-простото, но много ефективно ходене или набиращото популярност скандинавско ходене. Но за да има наистина полза от всички спортове натоварването трябва да бъде достатъчно интензивно.
За ходене и бягане предпочитайте заниманията на открито, в паркова среда. Дрехите трябва да са леки и удобни, добре да извеждат влагата от кожата. Не се скъпете за качествени обувки. Те освен удобни трябва да предпазват глезените и да имат супинатори, които поддържат надлъжния свод на стъпалото. Това ще предпази краката ви от излишни травми и ще премахне болезненото чувство след тренировка.
Времето за бягане се избира според дневния график. Ако вашата цел е да намалите килограмите сутрешният крос ще бъде по-ефективен, а бягането вечер ще ви помогне да релаксирате след натоварения ден. Не е препоръчително да се бяга на гладно. Вие ще тренирате по-пълноценно ако закусите умерено преди натоварването, а вашият организъм ще изразходва повече енергия за възстановяване след това.
При наистина интензивно бягане е необходимо да консумирате достатъчно вода. Ритмичната музика прави по-приятна тренировката, но слушалките могат да ви попречат да чуете приближаващ се отзад велосипед или кола. Бягащ заедно с вас съмишленик, с когото ще споделяте и трудностите, и успехите, ще направи още по-приятна тренировката.
И не забравяйте, че всяко допълнително физическо натоварване ще донесе само полза за вашето здраве.
Ако сте решили да започнете да бягате, при нас ще намерите професионален съвет, съобразен с вашата възраст и здравословно състояние.