Периодът на полово съзряване на момчетата поднася на родителите немалко изненади. Една от тях е желанието за нула време да заприлича на Шварценегер и да се хвали пред приятели с бицепсите и плочките на корема. С тази цел се тръгва всекидневно по фитнеси без всякакъв план и подготовка. Както за всичко по света, и вдигането на тежести си има и обратна страна.
В този период организмът и без друго бурно расте. Костите растат по-бързо отколкото сухожилията, а мускулите – по-бързо и от костите. Неукрепналите нови мускули и връзков апарат са лесно раними. Големите натоварвания могат да доведат до разкъсвания на мускули и сухожилия с продължително възстановяване.
Първата задача е да се намери грамотен фитнес-инструктор. Той като минимум ще се поинтересува от здравословното състояние на младежа и ще му обясни, че бодибилдинг не е само вдигане на железа. За да се получи резултат, трябва да се промени начина на живот. Първите няколко тренировки трябва да се проведат с треньор. Той трябва да покаже техниката на изпълнение на упражненията и начина на подготовка за тренировката – как трябва да се направи разгряване и да се подготвят мускулите, сърдечно-съдовата и дихателната система за натоварването. Обикновено тази въвеждаща част на тренировката не се смята за особено важна и се претупва набързо.
Инструкторът трябва да проследи дали момчето максимално правилно технически изпълнява упражненията, а не както му е удобно. При неправилна техника в най-добрият случай няма да се тренират мускулите, които трябва /или никои/, а в най-лошият са възможни травми – навяхвания, разкъсване на връзки и сухожилия, разтягане на мускули до скъсване. Особено важно е още от началото да се изпълняват упражненията правилно, защото преучването после е по-трудно.
И накрая грамотният треньор, оценявайки физическото състояние на подопечния си, ще подбере оптимална тежест и брой повторения.
На резултата от тренировките влияе целият стил на живот. Необходим е сън не по-малко от осем часа в денонощие. Жизнено необходимо е да се скъса с вредните навици – тютюнопушене, употреба на алкохол или наркотици.
Правилното хранене е от особена важност. Най-добрият вариант е петкратно хранене с три часа промеждутък между тях. Трябва да се съблюдава баланса между белтъчини, мазнини, въглехидрати. От храненето на крак особени резултати от тренировките не могат да се очакват. Без достатъчно белтък, и то животински, също.
Идеалната тренировка:
– Занимания в едно и също време;
– Оптимална продължителност – 60 минути. При по-голяма продължителност ефектът може да е обратен – мускулите да се изтощат;
– Трябва да има план за тренировката – видове упражнения и брой повторения, почивки между тях;
– Оптимална честота – три пъти седмично. При започване на занятия с фитнес първите три месеца организмът се настройва към натоварванията, за това и при най-силно желание за бързи успехи, всекидневно натоварване не трябва да се допуска.
– Добре е да се води дневник за натоварванията, как са се покачвали и до къде са стигнали. Така може да се контролира резултата и правилното построяване на тренировъчния режим.
Спортно хранене:
Не бъркайте спортното хранене с допинг. Той наистина не бива да се допуска в никакъв случай.
Обичайното хранене не може да обезпечи всичко необходимо за нуждите на усилено трениращи хора. Особено ако те се намират във възраст на усилен растеж и развитие. За допълнителният мускулен растеж е необходим допълнителен белтък. Той може да се получи от специални протеинови препарати. Ако за нуждите на обикновен човек е достатъчен един грам белтък на килограм тегло, за занимаващите се със спорт и желаещи да натрупат мускули е необходимо тройно повече. Но само един протеин не е достатъчен. При занимания със спорт витамини и минерали се изразходват 2-3 пъти повече. Всички тези добавки е добре да се приемат от спортни препарати, защото в тях са подбрани тези вещества, които се изразходват най-много при спорт.