Сред жените в репродуктивна възраст и девойките се среща по-често. Това отчасти е обусловено и физиологично, доколкото женският организъм редовно губи желязо. И не винаги успява да компенсира загубите. В това голяма вина има модата на диетите и псевдоздравословният начин на живот, която постоянно рекламира недоимъчни начини на хранене. Към тази мода споменатите категории жени са особено податливи и са готови да опитат всичко, без да се замислят за последиците за здравето.
Най-често звучат съвети да се откажем от червеното месо и от месото изобщо. Червеното месо има своите минуси, за тях писах в материала „Защо е вредно червеното месо?” Но плюсовете никой не може да ги компенсира. А те не са маловажни.
– Червеното месо е източник на пълноценен белтък, съдържащ всички аминокиселини, включително осемте незаменими, които нашият организъм не може да синтезира сам. Животинският белтък се усвоява в много висок процент – 90%. Растителният – 65-70%.
– Червеното месо е богат източник на желязо в достъпна за усвояване форма. В растителните храни има желязо, но то е много по-малко като количество и се усвоява три пъти по-малко, голяма част от него се изхвърля.
– Червеното месо е доставчик на витамин В12 – 100 г телешко съдържа дневната доза.
– Освен това поради близостта си с нашите тъкани съдържа голяма част и от другите необходими ни вещества.
Ако в храната отсъства или е силно ограничено червеното месо, се развива желязодефицитна анемия с цял ред неприятни последствия. Недостатъчното желязо в кръвта води до намаляване на хемоглобина /анемия/ в червените кръвни клетки. Точно желязото пренася кислорода до всички органи и тъкани и това води до кислороден дефицит в организма, което се проявява с отпадналост, лесна умора, световъртеж, проблеми с паметта, бледост на кожата, лошо хранене на органите. Когато това продължава дълго води до развиване на заболявания. Желязото влиза в състава на ензимите, които се занимават с детоксикацията в черния дроб. За това не е необходимо да се мъчите с разни детоксикиращи измислени програми, просто доставяйте достатъчно желязо за ензимите. Но анемията има и един по-неизвестен ефект – когато желязото не стига, организмът сигнализира за това с чувство на глад. И от там се взимат непонятно как и защо натрупаните излишни килограми. За дефицит сигнализират още честите простуди, суха и чуплива коса, чупливи нокти, рагади в ъглите на устата, сутрешно главоболие, емоционална нестабилност, депресивни настроения и нервност, чувствителност към студ, желание за ядене на несъедобни неща.
Отказът от червено месо е противопоказан за децата, подрастващите, жените в репродуктивна възраст, бременните и кърмачките.
Напълно допустимо е червеното месо да се консумира всеки ден, разбира се с мярка. Мярката е 100-120 г дневно. Това е пържола с размера на дланта. В рамките на седмица 500-700 г. Не бива да се злоупотребява и да се яде по 0,5 кг на ден тлъсто месо и да се обвинява червеното месо, че предизвиква всички болести. За да се резорбира желязото по-добре хубаво е консумацията на месо да се комбинира с източници на витамин С – салата подправена с пресен лимонов сок.
Освен месото достатъчно желязо се съдържа и в други храни от животински произход – черен дроб, риба и морски продукти, яйца. Растителните източници могат да бъдат допълнение – тиквени, сусамови и слънчогледови семки, червени чушки, магданоз, варива. Бобовите и зърнени храни съдържат естествено фитинова киселина и нейните соли, които затрудняват значително усвояването на желязото и други минерали. За това трябва да бъдат добре топлинно обработени. За съжаление информацията за изключително високото съдържание на желязо в спанака, се оказа печатна грешка.
Храненето може да бъде профилактика на анемията. Когато вече има развито заболяване, то трябва да бъде лекувано с медикаментозни средства от лекар, без самодейност.
Увлечението по екстремни и непроверени диети, препоръчани от кинозвезди или прочетени по сайтове и лъскави списания, често водят до неочаквани резултати. Добре е, ако те могат да бъдат ликвидирани без трайни щети. Обикновено препоръчващите ги имат съвсем слаба /по слухове/ или никаква представа от физиология и биохимия. Ценете достатъчно себе си и не градете основата на вашето здраве по съвети на незнаещи хора, които възприемат собствените си мисли за знание.