Всяка професия си има своя специфика, свои вредности, които могат да се нивелират с правилно хранене.
Професии с продължително стоене прав
Опасност №1. При тези хора има много голяма вероятност за развиване на варикозно разширение на вените на долните крайници, особено ако имат и наследствена слабост на съединителната тъкан. Неподвижните мускули постепенно губят тонус и вече не могат да оказват нужното налягане върху стените на кръвоносните съдове. Това веднага се отразява на състоянието на вените: застоялата кръв усилва налягането върху стените на вените, а те не издържайки натиска постепенно се разтягат и увеличават диаметъра си, като клапите в тях не могат вече да регулират еднопосочното движение на кръвта. И на кожата се появява венозният рисунък. Опасността за това е най-голяма при фризьори, хирурзи, стоматолози, продавачи, учители.
За избягване на варикозната болест се препоръчват специални упражнения или поне периодично раздвижване на краката; носене на компресионен трикотаж, почивка с повдигнати крака. Много хора забравят, че диетата е просто незаменима в профилактиката на варикозното разширение на вените.
- Преди всичко трябва да се постараете да нормализирате и да стабилизирате теглото си. Излишната телесна маса лошо се отразява на разширените вени. Натоварването на съдовете се увеличава и заболяването прогресира.
- Храната да е максимално богата на леко усвояеми белтъци от риба и пилешко.
- Останалите морски дарове – миди, калмари, морско зеле, съдържат освен всички необходими белтъци, и мед – елемент, който активно участва в синтеза на еластин. Той участва в изграждането на съдовата стена, придава й здравина и еластичност.
- Рутин или витамин Р. Това вещество оказва най-силния противоварикозен ефект, който се усилва в присъствието на витамин С. Той укрепва съдовата стена, намалява нейната проницаемост, намалява отоците. Рутина се съдържа в горските плодове, орехите, цитрусите. От последните най-полезен е лимонът – в него се съдържа идеалната комбинация от витамините Р и С. На ден са достатъчни няколко кръгчета лимон, но задължително с кората – в нея е най-голямото количество витамин Р. В горските плодове се съдържат и вещества, които предотвратяват образуването на тромби. При варици това е много актуално, те често се усложняват с тромбофлебит. В това отношение са полезни и ябълките, ягодите, моркови и сладки червени чушки, но в тях тези вещества са по-малко.
Опасност №2. Статичното натоварване на краката често провокира и остеоартроза на коленните стави, особено в съчетание с наднормено тегло или затлъстяване. Появяват се болки, а в по-тежки случаи – ограничение на подвижността на ставите. Прогнозата на заболяването не внушава оптимизъм – то има тенденция да прогресира. Можем да си помогнем с правилно хранене.
- И тук основното изискване е нормализиране на теглото. Повишаване на телесната маса с 15% /затлъстяване 1-ва степен/ увеличава риска от остеоартроза два пъти. Ограничете употребата на много сладки, мазни и тестени храни.
- Няколко квадратчета черен шоколад на ден ще ви донесат достатъчно количество антиоксиданти, които ще противостоят на разрушаване на ставния хрущял.
- Салата от топинамбур или известен по нашите земи като земна ябълка, е добро допълнение към диетата. Той предотвратява ставни заболявания, защото стимулира деленето на хрущялните клетки.
- Профилактиката на заболяването включва и достатъчно количество млечнокисели продукти, плодове и зеленчуци.