Той толкова отдавна е на нашата трапеза, че се е превърнал в нарицателно. Изразът: „На всяка манджа – мерудия.” се използва много често и означава нещо, което се употребява навсякъде. И наистина, магданозът е най-често употребяваният зеленчук.
Той спада към кореноплодните зеленчуци, но поради спецификата си най-често се употребяват листата му за подправка, която се понася от почти всички хора и при почти всички заболявания. Той няма противопоказания.
Ако се погледне таблицата, съдържаща най-популярните зеленчуци, той оглавява класацията почти за всички витамини и минерали. Той е от най-богатите на витамин С – 182 мг/100г /има повече и от прословутите лимони/, каротин – 6,32 мг, витамин РР – 1,35 мг, витамин К – 0,10 мг, витамин В1, фолиева киселина. Витамините С и РР действат в една посока и взаимно засилват своето действие.
Като източник на желязо той съдържа двойно по-голямо количество от спанака, на второ място е по съдържание на калий, доста фосфор, селен, магнезий и един от най-богатите по съдържание на калций.
Като съставна част на магданоза са разнообразни органични киселини и етерични масла, които са вкусови дразнители и стимулират секрецията на храносмилателните жлези. Препоръчва се на хора с проблеми с венците и храносмилането, стомашни язви извън период на обостряне, атрофични гастрити и анорексия. Укрепва имунната система, регулира обмяната на веществата. Полезните му свойства помагат при депресия, отвара от него може да подобри мозъчната функция. Нормализира менструалния цикъл и намалява болезнеността, при мъжете нормализира половото влечение и потенцията. Има изразено диуретично действие и може да се прилага при бъбречни проблеми, както листата, така и корените.
Но всичко хубаво трябва да бъде с мярка. Както всички зелени листни зеленчуци той е богат на оксалова киселина, която може да предизвика образуване на оксалатни камъни в бъбреците при хора, които са предразположени към това. При злоупотреба може да предизвика болки в мускулите, гърчове, гадене, главоболие, При бременни съществува риск от аборт и кръвотечение при скорошно раждане. Но малките количества, в които се използва магданозът изключват подобно действие. За да е опасно, трябва да се яде много магданоз, а това едва ли някой прави.
Магданозът е много удобен за съхранение и употреба. При термична обработка не губи своите свойства, но по-добре е да се слага след като ястието е отстранено от огъня. Към салати трябва да се добавя непосредствено преди консумация, защото хлорофилът в него може да разгради част от витамин С, който се съдържа в зеленчуците.
Може дълго да се съхранява в сушен или замразен вид без да губи полезните си свойства и витамини.