Едва ли има човек, който да не се стреми да се храни здравословно. Друг е въпросът дали успява и как да се ориентира сред многобройната информация. Броят заблуждения за това кое е действително полезно, а кое – не, расте стремително и не без помощта на хора, които имат далечна представа за същността на нещата.
Мит 1. ”От соковете не се пълнее” Соковете са течни концентрирани калории, които носят много по-малко полза от техните родители – плодовете. При тяхното производство се изхвърлят полезните фибри, които увеличават чувството за ситост и впоследствие осигуряват по-добра евакуация на храната. Рекламата на соковете като продукти, изгарящи мазнините не е нищо друго освен маркетингов ход.
Мит 2. „Ако искаш да отслабнеш – яж плодове” Плодовете са важна и необходима част от рационалното и балансирано хранене, както и от различни нискокалорийни режими на хранене. Но всичко освен водата съдържа калории. Така че, и те както всичко останало трябва да се консумират с мярка. Особено внимателно с много сладките зрели круши, грозде, смокини. Един средно голям грозд може да съдържа повече от половината от дневните калории, които не бива да надхвърля човек, желаещ да отслабне.
Мит 3. „Най-полезните продукти са с маркировката „Лайт” и „0% масленост” Това е рекламен трик. Ако напълно лишите организма си от мазнини ще му нанесете сериозна вреда. Той не може всичко да си изработва сам. А продуктите лишени от мазнини, за да придобият някакъв вид и вкус се тъпчат с други слабополезни и калорични съставки. Обезмаслените продукти не дават чувство за насищане и гонен от постоянен глад човек похапва, и похапва пак от тези „полезни” продукти. В резултат – килограмите растат.
Мит 4. „Съществуват продукти, които разграждат мазнините” В зависимост от модата и маркетинга всяка година се появява някакъв нов чудо-продукт – зелено кафе или чай, малинови кетони, специални витамини /витамините са едни и същи в последните сто години/, карнитин, вълшебни фет-бърнъри. Дава се дан и на естествените продукти, които „изгарят” мазнините. Това са: ананас, папая, грейпфрут, морско зеле и други екзотични храни. От какво се боят най-много мазнините? На практика мазнините започват да се разграждат, когато изразходвате повече енергия, от тази, която получавате с храната. В противен случай никакъв ананас няма да спаси положението. Или друго „вълшебно” средство. Ако сте забелязали към упътването на всяко подобно средство е дадена препоръка да се съчетава с балансирано хранене и повишена физическа активност.
Мит 5. „Без сладко лошо работи мозъка” Мозъкът употребява дневно 115г глюкоза. Но не е необходимо тя да му бъде доставяна в чист вид от промишлената захар, която се съдържа в много от продаваните във всеки павилион лакомства, които стари и млади консумират с упоение. Бавно разграждащите се въглехидрати също я доставят, а организмът може да запълни недостигащите количества, използвайки други вещества. Засиленото потребление на съдържащи захар храни доведе до масовото разпространение на затлъстяване, диабет втори тип, метаболитен синдром, сърдечно-съдови заболявания.
Мит 6. ”Най-доброто растително масло е рафинираното маслинено” Нашето слънчогледово масло е не по-малко полезно от зехтина /има седем пъти повече полезни полиненаситени мастни киселини, витамин Е и омега-6 мастни киселини/. Рафинираните масла са пригодни за топлинна обработка на ястията. При рафинирането им всички полезни вещества са очистени. За подправяне на салати е добре да се ползва само нерафиниран зехтин, получен посредством студено пресоване. Много полезно и вкусно е ореховото и царевичното олио. За дамите в менопауза е полезно лененото масло, а за мъжете от всички възрасти – тиквеното. Жените без живо нерафинирано масло /поне 1с.л.на ден/ ги заплашват суха кожа, ранни бръчки, увиснал бюст, нарушения на менструалния цикъл.
Мит 7. „Монодиетите са верен начин да съхраните фигурата си” Публикувани са стотици монодиети. Всяка кинозвезда или поне малко популярна личност се е изказала по този въпрос и е препоръчала своето любимо блюдо. Има и съвсем безумни варианти. Трябва да се помни едно – всяка монодиета е опасна за здравето. От храната човек получава около 600 биологично активни и необходими вещества. Няма продукт, който да ги съдържа дори половината. И колкото и да е полезен сам по себе си винаги се образува дефицит на белтъчини, макро- и микроелементи, витамини, фибри, незаменими мастни киселини. Това се отразява неблагоприятно върху здравето на вътрешните органи, кожата, косата, мозъка.
Преди да предприемете някои крайни препоръки за вашето хранене допитайте се до вашия здрав разум. Сигурна съм, че той може да ви бъде добър съветник, дори да не може да ви отговори на всички въпроси. На тях винаги можете да получите отговор в Спортно-медицински кабинет Вита Спорт Медика.