Плуването е отличен спорт за всички. Но движението от единия край на басейна до другия е доста скучно за някои хора. Водната аеробика е и интересна, и полезна, и е отличен изход за тези, които не могат да плуват. Тя е най-добрият фитнес за тези, на които поради извънредно високо наднормено тегло, разширени вени, проблеми с гръбначния стълб и ставите е забранен входът във фитнеса и спортната зала.
От обикновената аеробика водната се отличава с по-малко натоварване на организма. В спортната зала върху скелета, мускулите и вътрешните органи голямо действие оказва силата на земното притегляне. Във водата на силата на гравитацията ѝ противостои силата на изтласкването. За това натоварването върху скелета е доста по-ниско. Водната аеробика не само не уврежда ставите, но увеличава техните възможности. Заниманията с този спорт може да са по-продължителни и с по-малък риск, с облегчено изпълнение на по-сложни движения. Даже у хора с ограничена подвижност на ставите или у възрастни хора в басейна се увеличава гъвкавостта и упражнения неизпълними на сушата във водата се оказват възможни. А след тренировка няма проблеми с мускулната треска, защото постоянният воден масаж подобрява очистването на мускулите от млечната киселина.
Заниманията във вода са по-ефективни, водната среда усилва ефекта от мускулната работа. А отсъствието на опора под краката заставя човек да се движи по-активно. За това водната гимнастика позволява да се увеличи мускулната сила, издръжливостта и тонуса на мускулите. Стимулира кръвообращението за сметка на масажния ефект, укрепва нервната и сърдечно-съдовата система, подобрява оттичането на венозната кръв, закалява, релаксира мускулите, намалява напрежението и стреса, придава бодрост и сила, повишава работоспособността и настроението, подобрява съня. Способства за увеличаване на подвижността на ставите и укрепването на мускулите, следователно за по-добра осанка.
Водната гимнастика е много подходяща за желаещите да отслабнат. Водата масажира кожата, в нея се изгарят повече калории, отколкото на сушата, защото е нужна повече енергия за поддържане на терморегулацията, за преодоляване на съпротивлението на водата, за поддържане на устойчиво положение на тялото. За един час интензивна тренировка се изгарят 700 ккал. А подобрената циркулация в кожата премахва целулита.
Заниманията трябва да бъдат не по-малко от 2-3 пъти седмично и редовно без пропускане. В началото с продължителност 30-45 мин. с умерено темпо, след два месеца до един час. Независимо от нивото на подготовка преди тренировката е необходимо да се проведе загряване на сушата, бавно плуване и тогава по-интензивни упражнения. Завършването на заниманието също трябва да бъде плавно. И не отивайте от басейна веднага под горещия душ, колкото и да ви е студено след като излезете от по-топлата вода. Започнете с по-хладка вода, иначе може да колабирате.
Противопоказания за занимания с аквааеробика:
– Изразена остеопороза;
– Бронхиална астма;
– Високостепенна неконтролирана хипертония;
– Кожни заболявания;
– Инфекциозни заболявания;
– Гинекологични проблеми.
При спазване на правилата за тренировка не след много време ще усетите положителното влияние на аквааеробиката.