В древността към цвеклото са се отнасяли внимателно и с уважение и са го използвали само като лекарство. Заради своите лечебни свойства то е попаднало даже в трудовете на Хипократ.
Цвеклото е богато на растителни влакна /фибри/, захари и органични киселини, които засилват перисталтиката на червата. Много ценна негова съставка са пектините. Те играят особена роля в поддържането на здрава чревна микрофлора, нормализиране на чревната перисталтика, свързват и изхвърлят със себе си и попадналите в организма токсини и тежки метали. Заедно с пектините излизат и излишъците от холестерол.
Съдържащото се в цвеклото биологично активно вещество бетаин нормализира работата на черния дроб и подобрява усвояването на белтъците. Цвеклото е богато и на витамин С, който укрепва имунитета и повишава съпротивляемостта на организма към инфекциозни и простудни заболявания.
В състава на този зеленчук влиза и основния кръвотворен елемент – желязото, което заедно с витамин С предпазва от развитието на анемия. За процеса на кръвотворене е необходима и фолиева киселина, която се съдържа в листата на цвеклото, които също могат да се ядат.
В цвеклото има и достатъчно количество цинк, който регулира имунитета, оказва благоприятно въздействие върху работата на половите жлези, задстомашната и надбъбречните жлези.
Цвекловата аптечка може да дойде на помощ при следните случаи:
1. Хронични ларингити и фарингити със сухота в носоглътката и хриплив глас – свареното цвекло се настъргва и изтисква. С получения сок се прави гаргара.
2. При запек – изяжда се на гладно 50-100 г сварено цвекло, подправено със зехтин.
3. При малки травми – тампон, напоен с пресен цвеклов сок отлично спира кръвотечението. С прясно настъргана каша може да се прави компрес на неголеми язви и рани.
4. При понижен тонус на организма и умора – равни части от прясно изтискан сок от сурово цвекло, черна ряпа и морков се приема по 1-2 супени лъжици един час преди хранене около месец. Това е чудесно общоукрепващо средство, повишава хемоглобина в кръвта, подобрява обмяната на веществата, нормализира кръвното налягане, почиства жлъчния мехур, придава на кожата здрав и свеж вид.
5. Със сок от варено цвекло може да се правят промивки на носа при хрема, да се използва за измиване на главата при пърхот.