Опорно-двигателният апарат представлява 75% от нашето тяло. Неговите заболявания са много чести, особено във възрастта над 50г. Една от най-честите диагнози е артроза на ставите. Ако човек има това заболяване и при това има и наднормено тегло лекарите задължително ще го посъветват да намали теглото си. Но ако ставите болят това не е никак просто. Изберете време за започване на действията по намаляване на теглото, когато заболяването ви е в ремисия. Т.е. няма активиране на процеса, следователно няма силни болки в ставите.
Секретът на отслабването е отдавна открит: необходимо е организмът да изразходва повече енергия, отколкото получава. С други думи трябва по-малко да се яде и повече да се движи. И тук възникват проблемите.
Всеки отслабващ първо се старае да мине на диета, има стотици измислени. Но за тези, които имат проблеми със ставите по-голямата част от тях не е подходяща.
Съществуват много рискови фактори за развиване на артроза. Един от най-важните – нарушение на храненето на ставния хрущял. Той може да не получава необходимите му вещества, не успява да се възстановява и в него започват да преобладават разрушителни процеси, подсилвани от други рискови фактори /и от още неизвестни причини/. Ако на този фон подложите организма на глад, ситуацията само ще се влоши.
На страдащите от артроза категорично не се препоръчват монодиети във всякакъв вариант. Не са подходящи силно небалансирани диетични режими – Диети на Дюкан, Аткинс, безмаслена диета, вегетарианство. Важно е да се избягват екстремни низкокалорийни диети, при които общата енергетична ценност на дневното меню е по-малко от 1200 ккал.
Използвайте меки диетични методи. Един от оптималните е дробното хранене, с поемане на храна по-често /5-6 пъти дневно/ и на малки порции. Такъв подход позволява да се избягва чувството на глад, следователно и преяждането, помага да се поддържа активна обмяна на веществата и дава възможност без излишни усилия да се намали калорийността на дневното меню.
При това е важно правилно да се избират продуктите. Съкратете до минимум употребата на сладкиши и захар, откажете се от фаст-фууд, предпочитайте по-постни видове месо без видими мазнини и по-нискомаслени млечни продукти. Включете в менюто повече плодове и зеленчуци, не забравяйте и пълнозърнестите храни. В съчетание с дробното хранене това ще позволи планомерно да се губи по половин килограм седмично – именно такова темпо се смята за физиологично. Не гонете рекорди. Малко по-бавно ще достигнете желаните резултати, но за това те ще бъдат по-трайни.
За отслабване са нужни и аеробни тренировки: ходене, бягане, активни игри. При тези занимания действат много мускули, увеличава се честотата на сърдечните съкращения, повишава се доставката на кислород в организма, гори се много енергия, изразходват се мастните запаси. За да се реализира последното тренировката трябва да е по-дълга от 40 минути. Мускулите трябва да имат добър тонус, излишните калории изгарят именно в мускулните клетки. За това са нужни силови натоварвания. За здрав човек не е трудно да се подбере адекватна комбинация от аеробно и силово натоварване. Но на фона на артроза много от упражненията са небезопасни, а някои са невъзможни.
При артроза на опорните стави на долните крайници са забранени скоковете, бягането, аеробиката, степ-аеробиката, бързите танци, вдигане на тежести, резки движения, упражнения изискващи взривна сила. При тях ставите изпитват голямо натоварване, което ускорява увреждането на хрущяла. В резултат болестта прогресира, макар че теглото може и да се снижи. За болните колене са вредни кляканията, а за тазобедрените стави – рязкото отвеждане на краката.
Подберете тренировка, която ще помогне за изразходване на енергия и няма да претовари ставите. Най-добрият вариант е плуването и водната аеробика. Във водата натоварването върху ставите се снижава, мускулите се тренират и укрепват. За час активно плуване могат да се изгорят около 500 ккал.
Ако е допустимо от вида на увредената става, плуването може да се редува с ходене или велотренировки по равен път без излишно тръскане. Важното е по време на натоварванията да не изпитвате болка или други неприятни усещания.
За укрепване на мускулите може да се практикува и специална по-щадяща гимнастика, която се изпълнява в седнало или легнало положение без резки движения. Тя прави мускули не толкова бързо, но ако се изпълнява ежедневно, с времето може да се постигне добър резултат.
Избавянето от наднорменото тегло е от най-важните звена на лечението на артрозата. Излишната телесна маса увеличава натоварването върху болните стави не само по време на движение, но и в покой. У пациенти, които са успели да отслабнат, болестта прогресира много по-бавно, отколкото у тези, които не са успели.
Но има и друга страна. Ако сте пуснали заболяването на самотек, отслабването едва ли ще стане възможно. Когато ставата ви боли силно, даже най-простите упражнения се превръщат в мъчение и човек се отказва да се бори за себе си. На фона на лошото самочувствие по-лошо се понасят и ограниченията в храненето, по-сложно е да намалят калориите, невъзможно е отказването от лакомствата /те са един вид антидепресант, способен поне малко да притъпи болевите усещания/.
За това действията трябва да са комплексни – провеждане на лечение на основното заболяване и намаляване на теглото. Всяко само за себе си няма да донесе максимален резултат. И най-важното – не се отказвайте!