Седяща работа
Стотици хиляди хора прекарват работния ден, седейки пред компютъра. Това по правило води до хиподинамия. Защото прибралият се от работа човек не е способен на никакви активни действия, като посещение на фитнес, крос или дори само разходка. Получава се известната схема „от работа-в къщи” и обратно, която рядко включва нещо друго и засяга множество хора.
Това преди всичко е опасно за сърдечно-съдовата система. Хиподинамията се смята за сериозен фактор за развитие на затлъстяване, хипертония и атеросклероза. Тези, които много седят и малко се движат трябва да обърнат сериозно внимание на храненето.
1. Основното е храненето да се съобрази с енергоразхода и в никакъв случай да не се допуска надхвърлянето му с поетата храна. А чест навик е седейки целодневно пред компютъра да се похапва почти автоматично и затова неосъзнато нещо готово пакетирано, което много рядко е здравословно. Често се пропуска обедът или се заменя пак с нещо пакетирано и пълно с калории, които няма къде да се изразходват. А какво се случва на срещи с колеги и приятели да не говорим.
2. Нужно е да се намали количеството на животинските мазнини, като те се заменят с растителни масла – зехтин, орехово масло, царевично олио. Растителните масла са богати на полиненаситени мастни киселини, които са много полезни за здравето, но и с тях не бива да се прекалява – не повече от 2 супени лъжици дневно.
3. Трябва да се обърне специално внимание на количеството въглехидрати в храната. Съдържащите бързи въглехидрати храни да се сведат до минимум, а да се включат пълнозърнести продукти, които не само съдържат разграждащи се бавно въглехидрати, но са запазили всички полезни компоненти на зърнените култури /витамини, минерали, фибри/.
4. Да се приемат достатъчно количество белтъчини с храната
Друга неприятност на седящата работа е появата на запек.
1. Растителната храна е важна не само заради своите витамини и други биологично активни вещества, но и заради своите растителни влакна или фибри. Те стимулират и регулират работата на храносмилателната система и спасяват от втората неприятност на заседналия начин на живот. Запекът се диагностицира у 70% у хората работещи на бюро повече от пет години. Имайки предвид тази статистика трябва да се въведат в храненето и разхлабващи продукти. Освен плодовете и зеленчуците към тях се отнасят млечнокиселите изделия, сурови ядки и семена, растителни масла.
2. Освен храната голямо значение има и режимът на поемане на течности. Масово явление е недостатъчното пиене на вода. Средната необходимост от вода е осем чаши на ден. Хората страдащи от запек е добре да ограничат употребата на спиртни напитки, особено газирани коктейли и напитки.
3. Не се препоръчва поемането в големи количества на тестени изделия и сладкиши. Продуктите от бяло брашно рязко затормозяват работата на червата, докато пълнозърнестите брашна я стимулират. Полезно е да се добавят в храната трици или фибри в чист вид. Фибрите в менюто трябва да бъдат не по-малко от 25 г на ден.